Volkswagen, elektrikli araç üretimine geçişi hızlandırıyor

Alman araba üreticisi Volkswagen, Avrupa’da üretilen elektrikli arabaların hissesine ait iddiasını ikiye katladı. On yılın sonunda, üretici …

Alman araba üreticisi Volkswagen, Avrupa’da üretilen elektrikli arabaların hissesine ait iddiasını ikiye katladı. On yılın sonunda, üretici tarafından üretilen araçların %70’i elektrik motorlarıyla donatılacak. Ayrıyeten o vakte kadar Volkswagen, bölgedeki pazarlara yılda 1 milyondan fazla elektrikli araç tedarik etmeyi planlıyor.

Volkswagen’in iştahı kabardı

Mevcut bilgilere nazaran, araba üreticisi on yılın sonunda ABD ve Çin dahil olmak üzere öbür bölgelerdeki pazarlara tedarik edilen elektrikli arabaların hacmini artırmayı planlıyor. Enteresan bir halde, VW’nin yeni amacı, geçen yıl elektrikli araç satışlarında Avrupa’nın Çin’i geçmesinin akabinde açıklandı.

Ayrıyeten diğer şirketleri de elektrikli araçlara geçişi hızlandırmaya teşvik etti. Örneğin, İsveçli Volvo ve İngiliz Jaguar, 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlu araç tedarikini büsbütün durdurma niyetlerini açıkladılar. Amerikan şirketi Ford Motor tarafından da daha evvel misal bir açıklama yapılmıştı. Mevcut bilgilere nazaran VW Avrupa’da yılda yaklaşık 1,8 milyon araç satarken, Ford yaklaşık 960 bin, Volvo – 340 bin araba satıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok