Stablecoin Rekabeti Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Mart ayı ilginç hareketliliğe sahne oluyor. 1 Mart’ta 45.000 dolar seviyesinde yer alan Bitcoin 10 Mart itibariyle 57.400 dolar seviyelerini …

Mart ayı ilginç hareketliliğe sahne oluyor. 1 Mart’ta 45.000 dolar seviyesinde yer alan Bitcoin 10 Mart itibariyle 57.400 dolar seviyelerini gördü.

Aslında, blockchain temeller konusunda da bir dereceye kadar uyum vardı ve finansman oranı bu dönemde sağlıklı seviyelere geri döndü.

Ancak, son 24 saatte topluluğun dikkatini çeken önemli bir değişiklik de yakın zamanlarda gözlemlendi.

Bitcoin 57.000 $’a Dokunduğunda Tether Arzı Düştü

Geçmişte Bitcoin’i pumpladığı iddia edilen baskın faktörlerden biri, borsalarda azalan arz, yani Tether oldu. Santiment’ten gelen veriler, stablecoin arzının borsalarda 40 günün en düşük seviyesine düştüğünü öne sürdü.

Doğrusu, Bitcoin son 40 gün içinde yükseliş / düşüş duyguları açısından daha değişken bir zaman dilimi yaşadı. Ancak son 10 gün, USDT arzının düşmeye devam ettiği bir dönem olan istikrarlı geçti.

Burada, Tether’in Bitcoin hacimlerine hakim olmaya devam ettiğini ve sermayenin %58’inin son 24 saat içinde USDT’nin kontrolü altında sıkı bir şekilde BTC’ye aktığını belirtmek gerekiyor.

Yeni Bir Stablecoin Yükselişte mi?

Santiment’in sunduğu grafik yakından takip edilirse, USDT arzının Şubat ayının 1. haftasından itibaren sürekli olarak düştüğü tespit edilebilir. Aynı zamanda, USDC piyasada dalgalar yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde USDC transferlerinin, piyasa değeri 9 milyar doları aştıktan sonra haftalık %13,5 artış kaydettiği belirtilmişti.

1 Ocak’ta bu arzın 3,40 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlatalım.

Dağıtımla ilgili olarak, USDT ve USDC arasında da büyük bir fark olabilir. Yakın tarihli bir CoinMetrics raporunda, USDT ve USDC’nin Arz Eşitlik Oranı veya SER’si, ETH tarafından kısa süre önce dağıtımda bir düşüş kaydeden USDT ile karşılaştırıldı.

Aynı durum altında, USDC’nin SER değeri Ocak 2021’den beri patlama yaptı. Bu da USDC’nin şu anda adresler arasında geniş çapta dağıtıldığının bir göstergesi. Coinbase destekli stablecoin, önemli benimseme seviyelerine dokunuyor ve istikrarlı bir Bitcoin fiyatının arkasındaki nedenlerden biri olduğu tahmin edilebilir.

USDT’nin Düşüşü BTC’yi Etkileyebilir mi?

Tether FUD’u, NYAG-Bitfinex davası dinlenmeye başladığında son zamanlarda nispeten açıklığa kavuştu. Buna rağmen, mevcut ralli, BTC’nin boğa koşusunun daha organik olduğu ve son 6 aydır tek bir faktöre bağlı olmadığı fikrini akla getiriyor.

USDC, kendisi ile USDT arasındaki boşluğu doldurarak popülaritede bir değişime katkıda bulunabilir, ancak şimdilik Bitcoin’in değerine yönelik çok az tehdit söz konusu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok