Photoshop öğrenmek zor mu? Photoshop nasıl indirilir? Ücretsiz Photoshop Dersleri

Herkese merhaba,

Mükemmel tasarımları kim sevmez, kendi fotoğrafına efektler koymayan kimse yoktur herhalde. Gelelim tasarım ve photoshop öğrenmek isteyenlerin sorularının cevaplarına;

Photoshop öğrenmek için nasıl yol izlemeliyiz?

Öncelikle photoshop dersleri  konusunu google da arayarak başlamak lazım.

1- Doğru programı indirmek, Photshop CS sürümü önemli mi? Photoshop CC nedir?

Photoshop 2017’ye kadar CS sürümlerini kullanıyordu, fakat 2017den sonra Creative Cloud özelliğini getirmesiyle beraber CC sürümüne geçti. Bu da Creative Cloudözelliğinden geliyor. Artık Adobe programlarını tek tek indirmek yerine Creative Cloudsayesinde tek bir bulut platformundan tüm programları indirebilir ve lisansınızı yönetebilirsiniz.

Gelelim doğru programı indirmeye; Öncelikle programı çalıştıracak bilgisayarın özellikleri çok önemli, bunun için Photoshop 2018 CC sistem özelliklerine göz atalım. Eğer bilgisayarınızın sistem özellikleri yeterli ise indirmenizde bir problem olmayacaktır. Fakat bilgisayarınızın sistem özellikleri aşağıdaki tablodan daha düşük ise lütfen daha önceki sürümleri indiriniz. Bkz. Photoshop Eski Sürümleri Nasıl İndirilir?

Windows üzerindeki Photoshop CC 2018 Ekim güncellemesi minimum sistem gereksinimleri ;

İşletim sistemiMicrosoft Windows 7 ve Service Pack 1, Windows 10* (1709 sürümü veya sonrası)
İşlemciIntel® Core 2 veya AMD Athlon® 64 işlemci; 2 GHz veya daha hızlı işlemci
RAM2 GB veya daha fazla RAM (8 GB önerilir)
Sabit disk alanı32 bit yükleme için 2,6 GB veya daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı; 64 bit yükleme için 3,1 GB ya da daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında ilave boş alan gerekir (büyük/küçük harf duyarlı dosya sistemi kullanan birime yüklenemez)
Monitör çözünürlüğü16 bit renk ve 512 MB veya daha fazla ayrılmış VRAM (2 GB önerilir)** özellikli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir)
Grafik işlemcisi hızlandırma gereksinimleriOpenGL 2.0 özellikli sistem
InternetInternetGerekli yazılım etkinleştirme işlemleri, aboneliklerin doğrulanması ve çevrimiçi hizmetlere erişim için bağlantısı ve kayıt yaptırmak gerekir †

macOS için Photoshop CC 2018 Ekim güncellemesi minimum sistem gereksinimleri ;

İşlemci64 bit desteğine sahip çok çekirdekli Intel işlemci
İşletim sistemimacOS sürümü 10.12 (Sierra), macOS sürümü 10.13 (High Sierra)
RAM2 GB veya daha fazla RAM (8 GB önerilir)
Sabit disk alanıYükleme için 4 GB veya daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında ek boş alan gerekir (büyük/küçük harf duyarlı dosya sistemi kullanan bölüme yüklenemez)
Monitör çözünürlüğü16 bit renk ve 512 MB veya daha fazla ayrılmış VRAM (2 GB önerilir)* özellikli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir)
Grafik işlemcisi hızlandırma gereksinimleriOpenGL 2.0 özellikli sistem
InternetInternetGerekli yazılım etkinleştirme işlemleri, üyeliğin doğrulanması ve çevrimiçi hizmetlere erişim için bağlantısı ve kayıt gereklidir †

2- Photoshop DPI nedir? Çözünürlüğün önemi nedir? 

DPI, ‘inç başına düşen nokta sayısı(dots per inch)’ anlamına gelir – yani basılan materyalinizin her bir ‘inç’inde bulunan küçük noktaların sayısını belirtir. DPI ne kadar büyük olursa, nokta sayısı o kadar büyük olur ve bu da baskıyı daha net yapar. Bir web sitesine veya sosyal medya için görsel tasarımlar yapıyorsanız eğer, 72 DPI kullanmanız yeterli olacaktır. Fakat baskılı ürünler için bir tasarım yapıyor iseniz 300 DPI ve CMYK renk biçimi kullanmanız gerekmektedir. Yoksa baskı hataları ve renk problemleri yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki görselden dpi farkını görebilirsiniz.

3- Photoshop Tuval Boyutu Nedir? Nasıl belirlenir? 

Photshop tuval boyutları görselin boyutlandırmasındaki en önemli faktördür. 1200×1200 Boyutunda bir tuval açarsanız eğer İnstagram için tam kare boyutunda bir görsel tasarımına başlıyor olacaksınız. Fakat Photoshop ile yeni bir proje açarken Hazır boyutları girilmiş Baskı,Web,Mobil ve çok fazla özellik ile karşılaşacaksınız. Bu da projenize araştırma yapmadan boyutları dünya standartlarına uygun olarak oluşturmanıza yarıyor.

4- Photoshop Sosyal Medya Boyutları Nelerdir? 

Sosyal medya tasarımları yaparken ilk akla gelen şey, instagram,facebook ve linkedin gibi platformlarda tasarım boyutları nasıl olmalı çözünürlük(DPI) nasıl olmalı gibi sorular geliyor. İşte sizler için hazırladığım 2018 Sosyal Medya Tasarım Boyutları;

Facebook Gönderi Boyutu : 1200px x 630px ,
Facebook Bağlantı Boyutu: 1200px x 628px,

İnstagram Gönderi Boyutu: 1080px x 1080px (Kare),
İnstagram Dikey Gönderi Boyutu: 1080px x 1350px,
İnstagram Yatay Gönderi Boyutu :1080px x 566px
İnstagram Story Boyutu: 1080px x 1920px

Linkedin Profil Gönderi Boyutu: 1200px x 800px
Linkedin Sayfa Gönderi Boyutu: 1200px x 627px

5- Photoshop öğrenmek zor mu? 

Hayır, Photoshop öğrenmek aslında çok kolay. Katman yapısı, kısayol tuşları ve araçlar penceresini aktif olarak kullanmaya başladığınızda gerisi artık sizin hayal gücünüze kalıyor.

6- Photoshop dersleri nereden bulunur, nasıl öğreniriz?

Ne demiş eskiler, en iyi Usta izleyerek öğrenen çıraktan oluşur.

Gelelim konu başlığına,Photoshop öğrenmenin en güzel tarafı kendi cs,cc sürümünüze göre Youtube üzerinde araştırmak yapmak, önerebileceğim kaynaklar üzerinde Afgan Rasulov var gayet net ve düzgün bir anlatım yapıyor. Tane tane ve yavaş yavaş yaptığı için de tüm adımları tekrar ederek atabilirsiniz.Aşağıdan Temel Photoshop Dersleri Setini izleyebilirsiniz.


Önerebileceğim en güzel şey izlerken tekrar edip, kendinize bir tasarım konusu bulup o konu üzerinde araştırmalar yaparak ilerlemeniz, mesela photoshop sivilce silme nasıl yapılır, photoshop gif dersleri gibi, araştırmalar yaparsanız araçları tek tek öğrenmeniz için de güzel bir adım atmış olursunuz.

Sağlıcakla,

En kısa zamanda öğrendiğiniz, tasarladığınız mükemmel görselleri bizimle paylaşmanız dileğiyle.

İşte sizlerin dikkatini çekebilecek bazı manipulasyon görselleri;

best manipulation ile ilgili görsel sonucu
Ä°lgili resim
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok