NASA’nın Güneş’e gönderdiği sondadan harikulade Venüs görseli

NASA’nın 2018 yılında Güneş’e gönderdiği Parker Solar Probe (Parker Güneş Sondası), uzaydaki macerasına süratle devam ediyor. Güneş Sondası …

NASA’nın 2018 yılında Güneş’e gönderdiği Parker Solar Probe (Parker Güneş Sondası), uzaydaki macerasına süratle devam ediyor. Güneş Sondası, Venüs etrafındaki dördüncü yakın geçişini de geçtiğimiz hafta muvaffakiyetle tamamladı. NASA ise bu değerli anı kutlamak için sondanın bir evvelki yakın geçişinde (11 Temmuz 2020) yakaladığı harikulade bir Venüs fotoğrafını paylaştı.

NASA, Parker Solar Probe’u Güneş’i incelemek gayesiyle Ağustos 2018’de uzaya fırlatmıştı. Dev sonda, fırlatmadan yalnızca iki ay sonra Güneş’e 24 milyon kilometre yaklaşarak Helios 2’nin 1976 yılındaki 42 milyon kilometrelik rekorunu geride bırakmayı başardı. Güneş Sondası artık her yakın geçişinde Güneş’in yüzeyine biraz daha yaklaşıyor. Son olarak geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen bir yakın geçişte 13,5 milyon kilometre kadar yaklaşmıştı.

NASA, Parker Solar Probe’un 2025 yılına kadar Güneş’e toplam 26 yakın geçiş gerçekleştirmesini planlıyor. Ayrıyeten bu süreçte Venüs’e de toplam yedi yakın geçiş yapılacak. Venüs geçişlerinin burada çok büyük bir değeri var, çünkü Parker Solar Probe Venüs’ün kütleçekiminden faydalanarak yörüngesini değiştiriyor ve bu formda her bir Venüs geçişinden sonra Güneş’e olan yakınlığını artırmış oluyor.

Parker Solar Probe, yedinci ve son Venüs geçişinin akabinde Güneş’e 6,9 milyon kilometre kadar yaklaşacağı bir yörüngeye girmiş olacak. 2024’ün sonu ve 2025 için planlanan bu en yakın geçişler sırasında uzay aracının suratı saatte 690.000 kilometre üzere inanılmaz bir sürate ulaşacak.

NASA’nın sözlerine nazaran Parker Solar Probe, üstteki fotoğrafın çekildiği sırada Venüs’ün yüzeyinden 12380 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Lakin dördüncü yakın geçişin gerçekleştiği 20 Şubat gününde sondanın yüzeye 2400 kilometre kadar yaklaştığı belirtiliyor. Dördüncü yakın geçişte çekilen fotoğrafların da yakında paylaşılması bekleniyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok