Köpeklere tavuk yedirmek ne kadar doğru? Tavuk eti köpeğe zararlı mı?

Merhabalar,

Bugün sizlerle çok sorulan sorulardan birine daha cevap vereceğiz. Çok çeşitli sorular ama özü aynı olan sorular bunlar: ”Yemek yerken gözümün içine bakıyor vermezsem yanımdan gitmiyor, azıcık versem olmaz mı ?”, ”Arada veriyorum yediklerimizden sorun olur mu?”, ”Sürekli mama yiyor arada farklı bir şeyler de yemesin mi,yazık değil mi?” gibi ama soruların ortak yönü bizim yediklerimizden verilmek istenmesi. Peki bu soruların cevabını verelim, koskocaman bir HAYIR. Hem de altı çizili olanından kocaman bir “hayır”. Sadece onlar için yaş grubuna, sağlık durumuna göre hekiminizin önereceği kuru mamaları tüketmesi gerekir. Köpek ve kediler; vücut gelişimi, bakım, enerji temini gibi gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayan mamalara ihtiyaç duyarlar. Kedi ve köpeklerin boyutlarına, yaşlarına, fizyolojik durumlarına ve ırklarına göre hassas bir şekilde seçilmesi gereken besinler, sadece gelişimlerini tamamlamaları ve enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için değil, aynı zamanda hastalıklara yakalanma ihtimallerinin azaltılması ve rahatsızlıklardan sonra iyileşme süreçlerinin desteklenmesi gibi aşamalarda da gereklidir. Bilimsel araştırmalar ile hastalıkları önlemeye ve tedaviye yardımcı özellikler kazanan beslenme olgusu, günümüzde “Sağlıklı Beslenme” (Health Nutrition) olarak anılmaktadır.

Enerji Gereksinimleri

Tüm canlılar gibi kedi ve köpeklerin de enerji gereksinimleri; yaşa, canlı ağırlığa, gebeliğe, süt verme durumuna, cinsiyete veya aktiviteye göre değişiklik gösterir. Kedi ve köpekler enerji gereksinimlerini karşıladıkları zaman, yeme işlemine son verirler. Enerji gereksiniminin yeterli ölçüde karşılanıp karşılanmadığını anlamanın en sağlıklı yolu hayvanın belirli aralıklarla tartılıp, normal ağırlıkta kalmasını sağlayacak şekilde yiyeceğini azaltıp çoğaltmaktır. Köpek ve kediler severek yedikleri yiyeceklerden gereksinimlerinin üzerinde yeme eğilimindedirler. Fazla yiyecek yağlanmaya yol açarak hayvanın aktivitesini etkiler veya sağlığına zarar verebilir. Kedi veya köpek okşandığında kaburgalar hissedilmez ise yağlanma söz konusudur . Genellikle eniklerin (kedi ve köpek yavrusu) enerji gereksinimi erişkinlerin yaklaşık iki katıdır. Bunun altındaki düzey yetersiz büyümeye, fazlası ise yağlanmaya yol açar. Yavrularını emziren kedi ve köpeklerin enerji gereksinimi, yavaş bir artışla başlayarak, sekizinci haftada süt vermeyenlerin üç katına çıkar. Kedi ve köpeklerin temel metabolizmaları için gerekli olan enerji ve besin maddeleri ihtiyaçlarına yaşama payı ihtiyacı denir. Yaşama payı üzerinde herhangi bir verim (süt, yavru vb.) söz konusu ise yaşama payı ihtiyacına verim payı ilave edilmelidir. Büyümesini tamamlamış köpek ve kedilere ergin denilmektedir. Küçük yapılı olanlar 6-9 ay sonra gelişmesini tamamlamasına karşın, iri yapılı olanlarda gelişme 1 yıl kadar sürmektedir. Ergin kedi ve köpeklerin vücut ağırlıklarının sabit kalması sağlıklı beslendiklerinin bir göstergesidir. Köpek ve kedilerin yaşama payı sindirilebilir enerji ihtiyaçları vücut ağırlıklarına bağlı olarak değişmektedir. Genç, hareketli ve kısa tüylü köpeklerin yaşama payı enerji ihtiyaçları yaşlı ve uzun tüylü köpeklere oranla daha fazladır. Evde beslenen köpek ve kedilerin enerji ihtiyaçları, dışarıda dolaşanlardan daha azdır. Köpeklerin farklı canlı ağırlıklardaki yaşama payı sindirilebilir enerji ihtiyaçları Tablo 1’de ve kedilerin yaş ve fizyolojik durumlarına göre yiyecek gereksinimi Tablo 2’de verilmiştir.

Hayvanın hareketine bağlı olarak enerji ihtiyacının hesaplanması:

Her km’lik yürüyüş için yavrularda 6-7 kj/kg vücut ağırlığı, büyük kedi ve köpeklerde ise 4-4,5 kj/kg vücut ağırlığı düzeyinde enerjinin rasyona ilavesi gereklidir.

Tablo 1: Köpeklerin farklı canlı ağırlıklardaki yaşama payı sindirilebilir enerji ihtiyaçları,.

Table 1: Maintenance digestible energy requirements for dogs at different body weights

(1)Yaşlı, uzun tüylü köpekler için (2) Genç, kısa tüylü köpekler için Mj: Mega joule

Vücut Ağırlığı Ağırlığı (kg)Sindirilebilir Enerji Mj/Gün
12
20.851
51.652
102.83
204.75,6
306.47.6
4089.6
509.411.3

Tablo 2: Kedilerin yaş ve fizyolojik durumlarına göre yiyecek gereksinimi,

Table 2: Food requirements for cats according to age and physiological status,

Günlük yiyecek miktarı toplam (g)
Kedilerin yaşıNormal ağırlık (kg)Konserve veya taze yiyecek (g)Kuru yiyecek (g)
Enik
30 haftalık1.540-4578-50
40 haftalık2.245-5055-60
Erişkin Sakin2.2-4.545-9045-100
Hareketli2.2-4.550-10560-125
Gebe2.2-4.570-11580-130
Yavru Emziren2.2-4.0155-280175-320

Görüldüğü gibi hayvanların enerji ihtiyaçlarını ayarlamak çok zor ve profosyonel bir iştir. Biz evimizde yaptığımız yemeklerin kalorisini hesaplayamayız. İş böyle olunca da dostumuza gereğinden fazla enerji veya protein ve yağ yüklemesi yaparız. Bu da dostumuzun karaciğer,böbrek ve kalp gibi organlarının daha fazla çalışmasına sebep olacağından istemeden onların vücut sağlıklarını bozmamız demektir. Karaciğer, böbrek ve kalbin normalden fazla çalışması dostumuzun ömründen yemektir. Genç yaşta siroz,böbrek yetmezliği veya kalp büyümesi gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep verecektir. Bundan dolayı bizim için tüm dengeleri sağlanmış KALİTELİ bir kuru mamadan başka bir şey vermek yarar değil sadece zarardır. Ha bu arada şunu da unutmadan geçemeyeceğim en sık duyduğum soru tavuk ve tavuk kemiği verilmesi. Unutmayalım onlarda bizim gibi aynı familyadan yani özellikle tavuk kemiği tıpkı bir cam parçası gibi iç organlardan herhangi bir yere batabilir, kesebilir, ciddi enfeksiyonlara hatta ölümlere yol açabilir. Lütfen dostlarımızı sadece mama ile besleyelim.

Haber kaynağı : https://www.teknolojihaberleri.org/kopeklere-tavuk-yedirmek-ne-kadar-dogru-tavugun-kopeklerimize-zararlari-neler-11604.html

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok