Kediler yumurta yer mi? Kedilere yumurta zararlı mı?

Birçok kedi sahibi kedilerine sundukları kuru veya yaş  mamaların yararlığından şüphe duymaktadır ve bu yüzden kendi yedikleri lezzetli buldukları besinlerle beslemek ister. Bu besinlerin başında protein bakımından oldukça zengin olan yumurta gelir.
Peki kediler yumurta yer mi ? Doğduğundan beri kuru mama ile beslenmiş kedi büyük olasılıkla yumurta yemez. Kuru mamaya alışan kedi başka hiçbir yiyecek yememeye başlıyor bu nedenden dolayı bazı kedilerin yumurta yemediği bilinmektedir. Bazı kedi mamalarına protein takviyesi olarak yumurta eklenir yani dolaylı olarak yumurta yemeseyen kedide yumurtanın proteinin kuru mamasından alır .Kediler sadece hayvansal proteinle yaşayabilen zorunlu etoburlardır. Yani hayatta kalmak için veya en azından gelişmek için ete ihtiyaç duyarlar. Yumurta tamamen hayvansal gıda olduğu için yemelerinde hiçbir sakınca yoktur. Kediler proteinden daha fazla enerji elde edebilir ve onu daha verimli kullanabilir.  Kediniz daha önce hiç yumurta yemediyse alerjisi olup olmadığını öğrenmek için küçük miktarla deneme yapabilirisiniz.
    Kedi için protein bulunan başka bir besin olan peynir kediler için iyi bir protein kaynağıdır. Ve bazı kediler peyniri sorunsuz bir şekilde yiyebilse de, süt ürünlerinin kediler için tehlikeli yiyecekler listesinde görebilirsiniz .Bunun nedeni yetişkin bir kedinin laktozu sindirememesidir. Yavru kediler ilk zamanlarda anne sütü ile beslenmektedir ancak yetişkinlik dönemindeki kedinin süt ile beslenmesi son derece sakıncalı olabilir.Çünkü kediler yetişkinlik dönemine ulaştıkça laktoza tahammülsüz hale gelir .Yetişkin kediler yavru kedilere göre sütü sindirmekte zorlanır.Yavru kedilerin midelerinde laktozu parçalamalarına izin veren enzim vardır,ancak bu yetişkin kedilerde bu enzim yoktur.Yetişkin kedilerde sütteki laktoz fermantasyona başladığında mide rahatsızlığına neden olabilir .Süt ve süt ürünlerinden üretilen bir besinler kedilerde  mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları  olarak görülebilir. 

   Kedinizin asla yememesi gereken yiyecekler ise şunlardır. Soğan, sarımsak, yosun, üzüm veya kuru üzüm, şekerli besinler, çikolata ve alkollü veya kafeinli içecekler içmemelidir.

Buradan ayrıca kedilere tavuk yedirmenin zararları yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok