Karsan, düzey 4 otonom özelliklere sahip otobüsünün teknik ayrıntılarını paylaştı

Karsan, Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol şartlarına hazır birinci düzey 4 otonom özelliklerine sahip otobüsü Otonom Atak Electric’in teknik …

Karsan, Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol şartlarına hazır birinci düzey 4 otonom özelliklerine sahip otobüsü Otonom Atak Electric’in teknik ayrıntılarını ve sahip olduğu teknolojileri kamuoyuyla paylaştı.

Otonom Atak Electric, Karsan’ın 8 metre sınıfındaki yüzde 100 elektrikli modeli Atak Electric üzerinde yapılan çalışmalarla geliştirildi. Karsan Ar-Ge tarafından yürütülen projede, bir öbür Türk teknoloji şirketi ADASTEC’le iş birliği yapıldı. ADASTEC’in geliştirdiği Düzey 4 otonom yazılımları, Atak Electric’in elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildi.

Otonom Atak Electric, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan ve 230 kW güce ulaşarak 2500 Nm tork üreten Atak Electric’in üzerine inşa edildi. Atak Electric’in sahip olduğu 8,3 metrelik boyutları, 52 kişilik yolcu kapasitesi ve 300 kilometrelik menzili Otonom Atak Electric’i de sınıfında öncü pozisyona getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, Otonom Atak Electric’in drive-by-wire donanımları ile teknolojik sensörlerdeki bilgileri işleyen ve yönlendiren özel yazılımı sayesinde Düzey 4 otonom özelliği sunduğunu belirterek, merkezi idare sistemiyle araçlarla daima irtibatta kalınarak gereken durumlarda müdahale edecek ve 3. parti yazılımlarla data paylaşım imkanı sunacak gerçek bir otonom toplu taşıma aracını pazara sunduklarını bildirdi.

Okan Baş, “Bu düzeyle aracımız planlanmış bir rotada, ister bir yerleşkede isterse gerçek trafik şartlarındaki toplu taşıma rotalarında şoförlü yahut şoförsüz olarak kullanılabiliyor. Gece yahut gündüz olsun, yağmurlu ve karlı hava koşullarında olsun, otonom sürüşte 50 km/s suratlara kadar çıkarak rotalarda çalışabiliyor. Otonom Atak Electric, sahip olduğu özelliklerle rotada duraklara yanaşma yapabilecek, inme-binme süreçlerini yürütecek, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlayacak. Hülasa trafiği daha akıllı bir hale getirerek kusur hissesini minimuma indirecek.” dedi.

12-18 metrelik yeni elektrikli araçlar geliyor

Baş, bugüne kadar teslim edilen Atak ve Jest Electriclerin toplamda 1 milyonun üzerinde kilometre yol katederek elektrikli araçlar alanında önemli bir tecrübeyi Karsan’a kazandırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz periyotta lansmanını gerçekleştirdiğimiz ve seri üretime hazır hale getirdiğimiz Atak Electric bir orta istasyondu. Bugün karşınızda bulunan Otonom Atak Electric ise bizim odak noktamız. Bunu birinci günden beri bu biçimde planladık. Elektrikli araçlarımızı otonom araçlar için bir basamak olarak kullandık. Atak Electric ile başlayıp devamında ilerlemek istiyoruz. Otonom Jest Electric de planlarımız ortasında yer alıyor. Bundan sonra devreye alacağımız her eser otonom hazırlıklı olacak. Düzey 4 otonom özelliklerinin tümüne adapte olabilecek. Öte yandan, Karsan olarak elektrikli araç tarafında yaptığımız yatırımlar da sürat kesmeden sürüyor. Kısa mühlet içerisinde 12 ve 18 metre boyutlarında yüzde 100 elektrikli yeni araçlarımızı yollarla buluşturacağız.”

Karsan olarak bu alanda yaklaşık 3 yıldır yaptıkları tüm gelişmelerin paylaşıldığını hatırlatan Baş, şöyle devam etti:

“Çünkü, yerli bir markanın yüzde 100 elektrikli araç üretmesi ve bu araçların dünya devlerinin oyun alanında argümanlı biçimde büyümesi ülkemiz açısından çok değerliydi. Yaklaşık iki yıl üzere kısa müddette 30 farklı Avrupa kentinde elektrikli modellerimiz Jest Electric ve Atak Electric’te 200 adede yakın satış gerçekleştirdik. Artık de sıra Otonom Atak Electric’te. Toplu taşıma araçları üreten bir şirket olarak otonomu ana rota olarak belirlememizin değerli bir sebebi var. Toplu taşıma araçları binek araçların bilakis güzergahları belirli araçlardır. Bu nedenle, binek arabaların bilakis ‘otonom dönüşümü’ toplu ulaşım için çok daha süratli olacak. Biz, otonomun toplu taşıma araçları için 15-20 yıl önden gideceğine inanıyoruz.”

Otonom Atak Electric’in 8 metre alanında talebi karşılayacak en ülkü model olduğunu vurgulayan Baş, şu bilgileri aktardı:

“Pazarda bu alanda bir fırsat gördük ve süratli hareket ettik. Bu alanda ADASTEC üzere tekrar yüzde 100 yerli bir şirketle iş birliği yapmamız farklı bir gurur vesilesi. Atak, boyutları ve sunduğu özelliklerle bizim için bir fırsattı. Şu anda Amerika ve Avrupa’da bu boyutlarda Düzey 4 otonom araç üreten öteki bir marka yok. Bu noktada, dünyada bir birinciyiz. Gerek boyutları gerek sahip olduğu özelliklerle bir fırsat olarak gördüğümüz Otonom Atak Electric duyulduğu günden bu yana hayli ilgi çekti. Birinci siparişimizi Romanya’dan aldık ve önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Ayrıyeten, kısa müddet içerisinde Avrupa’dan bir sipariş daha alabiliriz. Öbür yandan aracımız, ABD’de Michigan’da bulunan bir üniversite içerisindeki gerçek rotada da kullanıma geçerek yerleşke içinde öğrencileri taşımaya başlayacak. Otonom Atak Electric için maksat pazarımız ise Kuzey Avrupa.”

ADASTEC Üst Yöneticisi (CEO) Ali Ufuk Peker de Otonom Atak Electric ile birçok birincisi gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını lisana getirerek, “Karsan iş birliğimiz sayesinde flowride. ai otonom araç yazılım platformumuzu toplu taşıma dalının kullanımına sunduk. Geliştirdiğimiz Otonom Sürüş Yazılımı ile belli rotalarda çalışan tam boyutlu ticari araçlar, operasyonlarını külliyen şoförsüz olarak gerçekleştiriyorlar. Yazılım platformumuz bulut ortamında otonom araç filosunun daima ve inançlı olarak işletilmesini sağlıyor. Yazılım platformumuzun taşınabilir uygulamaları otonom araç ile ilgili bilgilere yolcuların ve filo yöneticilerinin anında erişimini sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Otonom Atak Electric’te bulunan en değerli teknolojilerden birisi olan kendi kendine hareket edebilen şoförsüz araç teknolojisi insan faktörüne gereksinim duymadan yolu, trafik durumunu ve etraf kaidelerini rahatlıkla algılayabiliyor. Böylelikle, sürüş sistemleri mekanik bir ilişki olmadan elektronik sistemlerle denetim ediliyor.

ADAS özelliklerinin daha da ilerisinde sürüş yardımcı sistemlerine sahip olan Otonom Atak Electric’te gelişmiş LiDAR sensörleri yer alıyor. Bu sensörler, lazer ışık demetleri göndererek en kritik açılarda bile 120 metreye kadar bir aralıkta aktif halde çalışıyor ve etraftaki nesnelerin santim hassasiyetinde 3 boyutlu olarak belirlenmesini sağlıyor. Ayrıyeten, ön kısımda yer alan radarın yaydığı radyo dalgaları 160 metreye kadar nesnelerin tespitini ve hareketini tüm hava şartlarında algılıyor.

Termal kameralar canlı tespitini kolaylaştırıyor

RGB kameralarla aracın 6 farklı noktasında yüksek çözünürlüklü imgeleri işleyerek hem nesnelerin aralıklarını ölçerken hem de nesneleri tanımlayabilen Otonom Atak Electric, araç, yaya yahut öbür nesnelere ilişkin ayrımı basitçe gerçekleştiriyor. Öte yandan sahip olduğu termal kameralar sayesinde ışık ve hava şartlarından etkilenmeden aracın etrafındaki canlıların sıcaklık değişimlerini algılayabilen ve buna nazaran tespitte bulunabilen Otonom Atak Electric böylelikle yayalara ve öbür canlılara karşı ekstra güvenlik sağlıyor. Otonom Atak Electric’te yüksek hassasiyette pozisyon bilgisi ileten yüksek çözünürlüklü haritalar, GNSS, ivme ölçer ve LiDAR sensörleri sayesinde aracın pozisyonu hassas ve inançlı bir halde belirlenebiliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok