İran Merkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı’ndan Şaşırtan Bitcoin Açıklaması

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin (BTC)’ye doğru yöneliyor. Ancak İran Merkez Bankası’nın (CBI) eski başkan yardımcısı Nasser Hakimi bazı uyarılar …

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin (BTC)’ye doğru yöneliyor. Ancak İran Merkez Bankası’nın (CBI) eski başkan yardımcısı Nasser Hakimi bazı uyarılar yapıyor. O, insanların tüm sermayelerini Bitcoin’e yatırmamaları gerektiğini ifade ediyor.

Bitcoin İçin Keskin Düzenlemeler

Tasnim Haber Ajansı ile özel bir röportajda Hakimi, İran hükümetinin kripto para birimlerinin kullanımını denetlemek için kesin düzenlemelere sahip olması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde mali bir felaket söz konusu.

Hakimi, Kripto varlıklarının alım satımının yasal risklerine ve düzenlenmiş bir kripto piyasasının yokluğunda fiyatların önemli dalgalanmalarına atıfta bulundu. Bu nedenle, insanları Bitcoin satın alırken dikkatli olmaya çağırdı.

Hakimi, dijital varlıklara karşı ilk kez uyarı yapmıyor. 2017’de yatırımcıları Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“Yatırımcılardan ve halktan bu alana daha dikkatli girmelerini istiyoruz. Çünkü paralarını kaybedebilirler. Kripto para arzı üzerindeki kontrol ve denetim mekanizmaları, merkez bankası ve diğer ilgili kuruluşların işbirliği yoluyla uygulanmaktadır. Ancak insanlar, talep tarafındaki riskleri ve tehlikeleri öğrenmelidir.”

Kurumsal Yatırımcılar

Hakimi, amiral gemisi kripto para birimi üçüncü yarılanmadan aylar sonra yeni rekorlar kırdığı için Bitcoin’e yatırım yapmaya karşı bir kez daha uyardı. Bununla birlikte, 2017’den farklı olarak, artan sayıda büyük yatırımcı artık portföylerinin bir bölümünü BTC ve diğer dijital varlıklar için tahsis ediyor.

PayPal ve Fidelity gibi köklü finans şirketleri Bitcoin kervanına atladı. Ayrıca Tesla’nın BTC’de 1.5 milyar dolar satın aldığını ve kripto para birimini ödeme olarak kabul edeceğini duyurması Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına neden olan dalgalar gönderdi.

Wall Street milyarderleri ayrıca, şüpheci ana akım yatırımcılara güven veren kripto para birimini alenen destekliyor.

Bitcoin destekçilerine göre piyasa bireysel yatırımcıların BTC’nin fiyatına yön verdiği 2017’den farklı. Bu nedenle, kurumsal satın almanın şu anki rallinin arkasında olduğuna inanıyorlar. PwC’nin küresel kripto lideri Henri Arslanian bu görüşe katılanlardan. O, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girmesinin kısmen Bitcoin’in artmasını etkilediğini düşünüyor.

“Son zamanlarda gördüğümüz bu Bitcoin rallisine baktığınızda, gerçekten, onu yönlendiren iki büyük unsurun olduğu. Biri kurumsal oyuncuların sürekli girişi. Ayrıca piyasada çok sayıda oyuncu var. Birkaç yıl önce durum çok farklıydı.”

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok