HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür?

HDMI teması ile birçok kullanıcı bilgisayarlarını öbür ekranlara bağlıyor. Lakin bu durum bazen sağlıklı halde sonuç vermiyor. Bilhassa ‘ses …

HDMI teması ile birçok kullanıcı bilgisayarlarını öbür ekranlara bağlıyor. Lakin bu durum bazen sağlıklı halde sonuç vermiyor. Bilhassa ‘ses’ konusunda birçok kişi sorun yaşıyor. Yazımızda, HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtını vereceğiz.

Ses meselesinin farklı nedenlerden kaynaklanma ihtimali olduğu üzere tahlil için de seçenekler var. Sorunu doğuran ve sıkça karşımıza çıkan nedenlerle birlikte tamir yollarını açıklayacağız.

HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür?

Windows 7,8 ve 10 işletim sistemlerinde çıkan sorunun tahlili, üç sistemi için de ortaktır. Lakin bu sorunu daha çok Windows 10 kullanıcılarının yaşadığını da belirtelim.

Birinci olarak ses aygıtı için HDMI çıkışını seçtiğinizden emin olunuz. Ayrıyeten varsayılan olarak da HDMI ses çıkışını seçiniz.

Ses aygıtını ayarlamak için Windows simgesinin yanındaki arama kısmına ‘çalıştır’ yazıp aratınız. Sonrasında ‘ms-settings:sound’ yazınız ve ‘enter’ deyiniz. Karşınıza çıkan ekranda ses çıkışını seçebilirsiniz.

Bu süreci daha evvel yaptıysanız yahut probleminizi çözmediyse aşağıdaki tahlil yollarına bakabilirsiniz.

Ses şoförü güncellemesi

HDMI ses gelmiyor sorunu için çoklukla kaynak ses şoförünün yeni olmamasıdır. Güncellemeyi yapmak için ‘aygıt yöneticisi’ kısmına gidiniz. Burayı Windows simgesinin yanındaki arama kısmından sorgulayarak ulaşabilirsiniz.

Sonrasında aygıt yöneticisinde ses ayarları kısmından hoparlörü seçerek sağ tık yapınız. Sonrasında karşınıza çıkan sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayınız. HDMI ses sorunu için bu süreç beklenen tahlillerden biridir.

Windows sesi tekrar başlatma

Şoför güncellemesi sorunu çözmediyse ‘Windows ses’ için yine başlatma sürecini yapmak sorunu ortadan kaldırabilir. Windows arama kısmına ‘Çalıştır’ yazıp aratınız. Ardından karşınıza gelen ekrana ‘sevices.msc’ yazınız ve ‘enter’ yapınız. Hizmetler sekmesi karşınıza çıktığında, ‘Windows ses’e sağ tıklayıp ‘yeniden başlat’ deyiniz.

Bu süreç de HDMI ses sorunu için tahlil olmadıysa aşağıdaki adımı deneyebilirsiniz.

Grafik kartını güncelleme

Ekran kartı şoförünüzü güncellemeniz ses sıkıntısını çözebilir. Bu durum bazen ses şoförü ile bağlı olabiliyor ve güncelleme ile sorun ortadan kalkabiliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok