Hanta Virüs Hakkında

Herkese merhabalar,

Bugünkü #evdekal serimizin bir diğer konusu Korona Virüs’ünden sonra Çin’de ortaya çıkan ve insanlara kemirgen canlılardan bulaşan Hanta Virüsü ile ilgili olacak. Hepinizin ‘’Haydi bu nerden çıktı şimdi?’’ dediğini duyar gibiyim. İnanın şu an için tüm dünya aynı tepki içerisinde.

İlk olarak Hanta Virüs’ün biyolojik yapısından bahsetmek istiyorum sizlere.

Bunyaviridae ailesinden tek zincirli negatif polariteli,lipid zarflı RNA virüsleridir. Virüsün nükleik asit yapısı üç sepmentten oluşur. S segmenti: nükleokapsid proteinini, M segmenti: glikoprotein prekürsörlerini, L segmenti: viral transkriptaz/replikaz olarak görev yapan L proteinini kodlarını içermektedir.

Peki Hanta Virüsü ilk nerede görüldü ve adını nereden aldı?

Hanta Virüs ilk olarak; Uzakdoğu (Sibirya)’da 1913’te tanımlanmıştır. Ancak 1950’lerde Kore Kanamalı Ateşi olarak adlandırıldıktan sonra, 1976 yılında Dr. Ho-Wang Lee ve arkadaşları tarafından tekrardan tanımlanarak adını ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden almıştır. Sendromun adı daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom” olarak tanımlanmıştır.

Hanta Virüs’ün bulaşma yolları nedir?

Fareler ve diğer bazı kemirgenler Hanta Virus taşıyıcısıdır. Virüsler en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve akciğerlerine yerleşir. Virüsu taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.

Burada belirtmemiz gereken en önemli detaylar ise şunlar;  Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir ve Hanta Virüs temasla insandan insana geçmez.

Belirtileri Nelerdir?

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Belirtilerin ortaya çıkma süresi ise kesin bilgi olmamakla birlikte 12 ila 21 gün arasındadır.

Peki bu virüsün belirli bir tedavisi var mıdır?

Hanta Virus enfeksiyonun aşısı veya spesifik bir tedavisi yoktur. Hastanın hayati fonksiyonları desteklenmelidir.

Hanta Virüs Pulmoner Sendrom gelişmişse, erken dönemde entübasyon ve yoğun bakım şartlarında Oksijen inhalasyon tedavisi ile solunum, sıvı replasmanı ile de kan basıncı desteklenmelidir.

Bilim adamları bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.

Yazımızda da görmüş olduğunuz gibi pek çok açıdan tıpkı Korona Virüsüne benzeyen bu virüs bakalım önümüzdeki günlerde bize ne getirecek?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok