Evde Cilt Bakımı Yaparken Uygulayabileceğiniz 10 Basit Yöntem

Biliyorum hepiniz pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olmak istiyoruz.Bunun için güzellik merkezine her ay tonlarca para dökmemize gerek yok. Sizlere evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünlerle yapılabilecek kolay ve etkili cilt bakım maskelerini derledim.

YOĞURT VE LİMON MASKESİ


Hepimizin canını sıkan cilt problemlerinden biri olan siyah noktalardan kurtulmak için biraz yoğurt ve bir adet limona ihtiyacımız var. Bir limonun suyunu sıkarak onu yoğurdun içine ekliyoruz ve temiz yüzümüze sürüyoruz. 15 dakika bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile nazikçe temizliyoruz.

MUZ MASKESİ

Kuru bir cildi oranlar bu maske size çok iyi gelecek haftada bir kez yaptığınız muz maskesi ile cildinizi neme doyurabilirsiniz. Maskeyi yapmak için ihtiyacımız olan şeyler; bir muzun 4/1’i, bir çay kaşığı bal ve iki yemek kaşığı yoğurt. Bu malzemeleri iyice karıştırarak cildimize uyguluyoruz. 15 dakika sonra da cildimizi ılık su ile temizliyoruz.

SİRKE TONİĞİ

Ferah bir cilt için yüzümüzü sirke ile yıkamak göründüğünden daha etkili olabilir 2 su bardağı suya koyacağınız bir yemek kaşığı sirke ile cildinizi yıkarsanız her zamankinden daha aydınlık ve daha ferah bir cilde sahip olmaya başladığınız fark edeceksiniz.

SALATALIK MASKESİ

Hepimizin hayatında bir kez bile olsa denediği salatalık maskesi hiç bir işe yaramıyor gibi gözükebilir ancak düzenli kullanımlarda salatalığın cildinizi dinlendirme ve yumuşatmada ne kadar iyi bir tercih olacağını göreceksiniz.

TÜRK KAHVESİ MASKESİ

Pürüzsüz ve nefes alan bir cilt için 4 yemek kaşığı kahve, 4 yemek kaşığı kakao, 8 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp cildimize sürüyoruz. Maske yüzümüzde kuruyana kadar bekletiyoruz ve kuruyunca ılık su ile nazikçe temizliyoruz.

ELMA MASKESİ

Elma maskesi için bir elmayı rendeleyip içine bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı, süt ve kaymak ekleyip karıştırın. Yaptığınız maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika bekleyin daha sonra ılık su ile yıkayın. Cildi yağlı olanlar ise bu maskeyi elmayı rendeledikten sonra içine iyice karıştırılmış yumurta akı ekleyerek yapmalılardır. Bu karışımda cildinizde 20 dakika kalmalıdır ve ılık su ile temizlemelisiniz

BAL MASKESİ

Bal maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler ise sadece bir miktar bal. Balı yüzümüze sürdükten sonra yarım saat bekletip ılık su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi düzenli olarak haftada iki defa kullandığınız zaman yüzünüzün daha önce hiç olmadığı kadar pürüzsüz olduğunu görürsünüz.

KARBONAT MASKESİ

1 çay kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırarak yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra ise peeling yaparak cildinizden arındırın ve ılık su ile durulayın. Siyah noktalardan kurtulmak isteyenler için etkili ve basit bir maske.

DOMATES MASKESİ

Domates içinde bulundurduğu asitler sayesinde cildinizi temizler ve sıkılaştırır. Gece yatmadan önce domates suyunu cildinize sürüp gece boyu bekletirseniz domatesin sıkılaştırıcı ve gözenek küçültücü etkisine bayılacaksınız.

ZERDEÇAL MASKESİ

Antibakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal akne temizliğine birebirdir. 1 yemek kaşığı zerdaçalın içine çok az su koyup macun kıvamına getirin ve maske gibi cildinize uygulayın

Miray Demirkaya

Read Previous

Falcao İstanbul’ da

Read Next

Aklınızda Soru İşaretleri Bırakacak 5 Film