Danimarka ve Norveç AstraZeneca aşısını durdurdu

Danimarka ve Norveç AstraZeneca aşısının kullanımının durdurulduğunu açıkladı. İtalya ise tedarik edilen belli bir parti AstraZeneca …

Danimarka ve Norveç AstraZeneca aşısının kullanımının durdurulduğunu açıkladı. İtalya ise tedarik edilen belli bir parti AstraZeneca aşısının kullanımını yasakladığını duyurdu.

Danimarka Sıhhat Kurumu, mümkün yan tesirleri nedeniyle AstraZeneca ile aşı uygulamasının süreksiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Sıhhat Kurumu tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, aşı yapılan kimi şahıslarda “ciddi kan pıhtılaşması vakaları” tespit edilmesi nedeniyle aşının uygulanmasının askıya alındığı belirtildi. Danimarka’da ise 60 yaşında bir bayan, aşı olmasının akabinde hayatını kaybetmişti.

Danimarka Sıhhat Kurumu tarafından yapılan açıklamada, şu etapta aşı ile kan pıhtılaşması ortasında temas olup olmadığının şimdi bilinmediği vurgulandı.

14 gün için kullanım durduruldu

Açıklamada, aşının kullanımının birinci etapta 14 gün için durdurulduğu belirtilerek, bu müddetin sonunda durumun tekrar değerlendirileceği kaydedildi. Ayrıyeten AstraZeneca aşısının reddedilmediği, yalnızca kullanımının askıya alındığı vurgulandı. Aşının koronavirüse karşı tesirli olduğuna dair raporların bulunduğu hatırlatılarak, başka yandan muhtemel önemli yan tesirleri konusunda dikkatli olunması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Sıhhat Bakanı Magnus Heunicke, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kararın “ihtiyati” olarak alındığını belirterek, kelam konusu olayların titizlikle inceleneceğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan yaklaşık 5,8 milyon nüfuslu Danimarka’da bugüne kadar yaklaşık 560.000 kişi aşının birinci dozunu, yaklaşık 220.000 kişi de aşının ikinci dozunu aldı. 142.000 şahsa ise AstraZeneca aşısının birinci dozu uygulandı. Ülkede yapılan aşıların %70’ini BioNTech/Pfizer aşısı, %4’ünü ise Moderna oluşturuyor.

Norveç

Danimarka‘nın açıklamasının akabinde Norveç Sıhhat Enstitüsü (FHI) de AstraZeneca aşısının kullanımını durdurduğunu duyurdu. FHI Müdürü Geir Bukholm, aşı olan bir kişinin kanındaki pıhtılaşma sonucu ömrünü yitirmesine ait açıklamanın akabinde, öncelikle yapılacak değerlendirmenin sonucunun bekleneceğini belirtti. Bukholm de Danimarkalı yetkililer üzere aşı ile kanda pıhtılaşma ortasında şimdi kesin bir ilişki tespit edilmediğini vurguladı. Bukholm, incelemeler sürerken “ihtiyati” olarak aşının uygulanmasının durdurulduğunu belirtti. Norveç’te AstraZeneca aşısının uygulanmasının ne kadar müddetle durdurulduğu ise açıklanmadı. Ülkede bugüne kadar 122.000 şahsa AstraZeneca aşısı yapılmıştı.

Danimarka ve Norveç’in akabinde İtalya da tedarik edilen muhakkak bir parti AstraZeneca aşısının kullanımını yasakladığını duyurdu. İtalyan ilaç kontrol kurumu AİFA’dan yapılan açıklamada bunun ihtiyati bir önlem olduğu belirtilerek, aşı ile “istenmeyen ağır sonuçlar” ortasında bir ilişki olduğuna dair bir tespitin bulunmadığı vurgulandı. Reuters’ın haberine nazaran, AİFA kaynakları aşı sonrasında iki kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Avusturya

Avusturya da, bir sıhhat çalışanının aşı olduktan sonra hayatını kaybetmesinin akabinde birebir sevkiyatla gelen AstraZeneca aşılarının aşı uygulamasını durdurmuştu. Bunun üzerine Estonya, Litvanya, Letonya ve Lüksemburg da, yeniden belirli bir sevkiyat ile tedarik edilen AstraZeneca aşılarını yapmama kararı almıştı. Danimarka’ya da tıpkı partiden aşı gönderildiği belirtiliyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avusturya’daki olay ile AstraZeneca ortasında temas bulunduğuna dair hiçbir bulgu olmadığını belirtmişti. EMA’nın verdiği bilgilere nazaran, AstraZeneca aşılarının “ABV5300” ismini taşıyan 1 milyon dozluk kısmı 17 ülkeye gönderilmişti. EMA, bu hadisenin kurumun Güvenlik Kurulu tarafından incelendiğini belirtmişti. 9 Mart’a kadar AB içinde AstraZeneca aşısı olan yaklaşık 3 milyon şahıstan 22’sinde kanda pıhtılaşma tespit edildiğini tabir eden EMA, lakin bu sayının olağanda görülen tromboz olaylarından daha fazla olmadığına işaret etti. İngiltere-İsveç iştirakine geliştirilen AstraZeneca’ya ocak ayı içinde acil kullanım onayı verilmişti.

Danimarka’nın aşı ile ilgili kararının akabinde, AstraZeneca sözcüsü ise “Faz 3 çalışmalarında aşının güvenilirliği kapsamlı olarak incelenmiş ve uzmanlar tarafından bedellendirilen datalarda, aşının genelde yeterli bir halde tolere edildiği onaylanmıştır” açıklamasında bulundu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok