Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Değerli okuyucular selamlar, son bir kaç aydır bildiğiniz üzere bir virüs konusu gündemde.
Corona Virüsü Nedir?

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Sosyal Medyada bu konuyu kullanarak ünlü olmaya çalışanlar bile oldu. Çin’in Wuhan bölgesi Coronavirüs çıktığı yer olarak bilinmektedir. 400’den fazla koronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4’ü insanlarda hastalığa yol açıyor. 

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Corana Virüsü’nün belirtileri Kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.

Coronavirüs bulaşıcı mı? Coronavirüs hangi yolla bulaşır?

Coronavirüsün yani koronavirüsün 100’ün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaşan bir virüs çeşididir. İnsanlara geçen coronavirüsün büyük çoğunluğu hafif bir soğuk algınlığıyla atlatılabilmektedir. Güncel rakamlara göre dünyada coronavirüs bulaşan kişi sayısı 119 bini aştı, Covid 19’dan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı da 4.200′ aştı. Hatta Türkiye’de de 1 kişide coranavirüsü olduğunu Sağlık Bakanımız dün gece açıkladı.

Tedbiri elden bırakmamak lazım, tokalaşmamaya, dezenfekte kullanmaya dikkat edelim.

Sağlıklı günler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok