Buzdolabında saklanmaması gereken 5 yiyecek

Buzdolabı olmadan geçirebileceğimiz bir hayat düşünebiliyor musunuz? Besinlerin muhafazasına, daha taze kalabilmelerine olanağı buzdolabı olmadan nasıl sağlardık?

Evet,çağın icadı buzdolabı sebze ve meyvelerin taze kalabilmesi için onları içerisinde muhafaza ediyor. Fakat bu tüm yiyecekler için geçerli değil. Buzdolabında muhafaza ettiğimiz bazı yiyeceklerin, hem tatlarını hem de dokularını kaybettiğini biliyor muydunuz? Cevabınız hayır ise işte sizin için buzdolabına koyulduğunda dokusunu ve tadını kaybeden 5 yiyecek…

1. DOMATES

Dolaptaki soğuk hava olgunlaşma evresini durduracağından domates, buzdolabında tüm tadını kaybeder.

2. AVOKADO

Avokado için en ideali oda sıcaklığında yumuşayıncaya kadar bekleyip, sonrasında tüketmektir. Çünkü bu meyve soğuğu pek sevmez. Ancak olgunlaşan avokado en soğuk yerine koymamaya dikkat ettiğiniz takdirde kesmeden 2-3 gün buzdolabında saklanabiliyor.

3. SOSLAR

Soğuk hava sosların içindeki lezzet bileşenlerinin dağılmasını yavaşlatan bir özelliğe sahip olduğundan mayonez, ketçap ve hardal gibi soslar da oda sıcaklığında saklanmalı. Böylece yüksek şeker, tuz ve sirke içeriği korunmuş olur.

4. BAL

Doğru şekilde saklandığında tazeliğini ve lezzetini çok uzun süre muhafaza edebilen balın yapısında bulunan doğal şeker molekülleri soğuk ortamda kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve bu yüzden bal dolapta saklamaya uygun değildir.

5. PATATES

Patatesler serin ve karanlık ortamları severler ancak buzdolabının derecesi onlar için fazla yüksektir. Aynı zamanda buzdolabında saklanan patatesin içindeki nişasta şekere dönüşebileceğinden bundan kaçınılmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Abone ol