Askere Giderken Neler Götürülür?

Bu makalede sizlere, her erkeğin vatani görevini yapmak üzere gittiği askerde, giderken neler götürmesi gerektiğinden kısaca bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere, ülkemizde askerlik zorunlu bir hizmet ve her 20 yaşını tamamlamış erkeğin gittiği bir kurum.  Askerlik macerasına hangi mevsimde gittiğiniz gerçekten önemli bir durum. Çünkü götürülmesi gerekenler mevsimsel olarak değişiklik gösterebiliyor. Bunun yanı sıra birkaç temel eşya var ki, hangi mevsimde giderseniz gidin mutlaka valizinizde olması gerekiyor..

Bunlar;

1-)Tırnak Makası; Tırnak makası kişisel temizliğiniz için gerekli. Hele bir de küresel salgın sebebiyle, kişisel temizliğe daha da dikkat etmek gerekiyor. Başkasının tırnak makasını asla kullanmayın.

2-)Yeşil renkte iç çamaşırı; Evet kulağa komik gelebilir ancak, yeşil renkte olması gerekiyor. Adet olarak (her gün değişeceğinizi varsayarak) yedi ila sekiz adet götürebilirsiniz.

3-)Yeşil renkte çorap; Çorap, gidilecek mevsime göre kışlık (kalın) veya yazlık (ince) olmalıdır. Tüm gün ayağınızda olacağından çorap sayısını biraz fazla tutabilirsiniz.

4-)Cep telefonu; Her askerin merak ettiği konu sanırım budur. Bazı şartlar altında götürmekte bir sıkıntı yok. Kamerası olmayan, ses kaydı yapmayan ve tuşları olan telefonlar götürülebilir. Aynı zamanda içerisine takılacak hattın ‘Askeri Hat’ yani AskerCell olması gerekiyor. Bu hattı gideceğiniz kışlanın kantininden temin edebilirsiniz.

5-)İçlik; ‘Düştüğünüz yere’ , mevsime göre değişiklik gösteren bir eşya. Ve yine yeşil olması gerekiyor.

6-)İğne ve İplik; Kepinize takmak üzere verilen ‘Nefte’nin ve kopan düğmeler için, iğne ve iplik gerekli olan eşyalar arasında yer alıyor. İplik yeşil veya haki renkte olabilir.

7-)Tabanlık; Ayaklarınız bota alışana kadar kullanabilirsiniz.

Not; tabanlık kullanacaksanız botunuzu bir numara büyük istemenizde fayda var.

8-)Pudra; Ayak ve bot kokusunu giderdiğinden götürülmesi gerekli.

9-)Tıraş bıçağı; Askeriye istihkak olarak veriyor ancak, yedek olarak götürebilirsiniz.

10-)Mesh (Hacı Meshi); Komik gelebilir. Fakat Doğu bölgesine giderseniz eğer, hele mevsim de kışsa ayaklarınızı sıcak tutacaktır.

11-)Boyunlu Cüzdan; Paralarınızı ve kartlarınızı içine koyup boynunuza asmanız için gerekli.

12-)Asma Kilit; Botlar yer değiştirmesin 🙂 diye botlara ve dolaplara takılması için giderken götürebilirsiniz.

13-)Krem; Soğuk havalarda elleriniz ve dudaklarınız çatlayıp yara olmasın diye yanınızda bulunabilir.

14-)Saat; Gün içerisinde zamanı takip etmek için size arkadaş olacaktır.

15-)Kantaşı ve Yara Bandı; Kanamayı durdurmak ve mikrop kapmasını önlemek için götürebilirsiniz.

16-)Diş Fırçası ve Diş Macunu; Askeriye kişisel temizliğe önem verdiği için, yine bu ikiliyi istihkak olarak veriyor. Ancak dilerseniz, giderken kendiniz de götürebilirsiniz. Diş fırçası kapaklı olursa daha sağlıklı olur.

17-)Havlu; Banyo ve Duş olmak üzere, iki adet havlu götürmelisiniz.

18-)Terlik; Ayaklarınızı dinlendirmek için ortopedik bir terlik doğru bir seçim olacaktır.

Askere giderken götürülmesi gerekenler konusunda, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Şimdiden giden herkese hayırlı tezkereler!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok